4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Kongresi İstanbul’da Düzenlendi

4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu katıldı.

Düzenlenen programın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, küreselleşen dünyanın geçirdiği hızlı değişimin en büyük öznesinin mobil teknolojiler olduğunu söyledi.

Mobil teknolojileri vatandaşla buluşturan operatörlerin, üreticilerin ve bu hizmeti sağlayanların Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Kongresi'nde bir araya geldiğini dile getiren Sayan, "Vatandaşımızın mobil teknolojilerle daha ileri nasıl gideceğine yönelik hep birlikte sektör olarak çalışıyoruz. Birbirine bağlı cihazlar önümüzdeki dönemi şekillendirecek. Bütün bu teknolojiler ses, veri ve görüntü iletimi gibi iletişim imkanları sunarak haberleşme ve yeni kullanım alanlarıyla hayatımızı kolaylaştıracak ve toplumların daha bütünleşik hale gelmesini, adeta fiziksel sınırların da ortadan kalkmasına neden olacak." dedi.

Bakan Yardımcısı Sayan: Türksat 6A'yı Haziran-Temmuz Gibi Yörüngeye Fırlatacağız

Sayan, Mobilefest aracılığıyla özellikle yerliliğin ve milliliğin ne olduğunu dünyaya gösterdiklerini belirterek, Türkiye genelindeki şebekelerde yerli ürün kullanım oranının yüzde 51 olduğunu, 5G'de ortak altyapıya sahip sistemlerle yerli kullanım oranının artacağını anlattı.

Türksat 6A uydusuna değinen Sayan, "Tamamen yerli milli imkanlarla ürettiğimiz uydumuz Türksat 6A'nın da şu anda son testi yapılıyor. Haziran-temmuz gibi yörüngeye fırlatacağız. Orada çok ciddi iş birliği var. İnşallah 6A ile tamamıyla uzay ile ilgili bir gündemimiz olacak ve ihracata başlayacağız. Mobilefest'e bu sene Orta Doğu'dan, Balkanlar'dan birçok firmanın katıldığını görüyorum. Öncelikle kendi operatörlerimizi kullanacağız ve ihraç edeceğiz diyoruz. Şu anda en önemli, en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan birisi ihracatımızın artması." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Başkan Karagözoğlu: Dünya ile Eş Zamanlı Olarak 6G'ye Geçmek Adına Çalışıyoruz

Düzenlenen programda konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, dijital dönüşümün önemli yapı taşlarından birini mobil teknolojilerdeki gelişimlerin oluşturduğunu belirtti.

Karagözoğlu, “BM verilerine göre, 2023 Temmuz'da 8 milyarı aşan dünya nüfusunun 7 milyara yakını akıllı telefon sahibi. Bu rakam dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 86'sına tekabül ediyor. Toplam nüfusun yüzde 66'sına karşılık gelen yaklaşık 5,5 milyar kişi ise internetten faydalanıyor. Ülkemizde de internet kullanan bireylerin oranı toplam nüfusun yüzde 87'sini aşmış durumda. Bu rakamlar internetin ne kadar önemli ve hayati olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.

İnternet ve haberleşme alanında yaptıkları çalışmaların en önemli sac ayaklarından birisini 5G'nin oluşturduğunu kaydeden Karagözoğlu, “Çünkü her türlü akıllı teknolojinin birbiriyle bağlanmasının temelini 5G oluşturuyor. 5G ve ötesi teknolojilerin ne kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm bu teknolojileri hayata geçirirken en önemli hedefimiz de yerli ve milli ürünler üretebilmek.” şeklinde konuştu.

Başkan Karagözoğlu, çalışmaların bir sonraki aşamasını 6G'nin oluşturduğuna değinerek, dünya ile eş zamanlı olarak 6G'ye geçmek için çalıştıklarını vurguladı.

Karagözoğlu, "Bu kapsamda 6G standartlarına yönelik patent geliştirme çalışmaları için İstanbul Medipol Üniversitesi, TÜBİTAK Bilgen ve Ulak Haberleşme arasında iş birliği protokolü imzalandı. Sektörümüz için oldukça önemli gördüğümüz bu protokol üniversitelerimiz kamu kurumlarımız ve teknolojik firmalarımız arasında ortak çalışmaların yapılması ve doğru bir ekosistem oluşturulması açısından önemli arz ediyor." sözleriyle konuşmasını noktaladı.